Biuro dla małej firmy

Uznaje się, że jeden pracownik powinien mieć do dyspozycji od 6 do 15 metrów kwadratowych powierzchni biurowej. Wybierając odpowiedni lokal do prowadzenia własnej działalności gospodarczej, powinno się skupiać uwagę właśnie na tym aspekcie. Warto przy tym pamiętać, że metraż ten obejmuje nie tylko miejsce przy biurku, ale też korytarze czy powierzchnię sali konferencyjnej. Właściciel firmy powinien jeszcze zadbać o dodatkowe pomieszczenie gospodarcze.

Wiele jednak zależy od profilu działalności firmy. Niektóre, jednoosobowe działalności mogą nie wymagać powierzchni biurowej wcale. Aby zyskać adres siedziby firmy wystarczy wtedy wynająć biuro wirtualne. Podobnie jest, kiedy firmę można z powodzeniem prowadzić w domu bądź specyfika działania firmy nie wymusza jej prowadzenia w stałym miejscu. Jeśli jednak sukces nawet małej firmy opiera się na bezpośredniej współpracy z kontrahentami czy ostatecznymi klientami, warto postarać się o odpowiednie biuro.

Określiliśmy już niezbędny metraż, jaki powinno cechować biuro dla niewielkiej działalności. Drugim czynnikiem jest lokalizacja. Nie zawsze najlepsza dla prowadzenia biznesu jest ta „najmodniejsza”. Wynajmowanie powierzchni biurowej w ścisłym centrum stolicy może być niepotrzebne. Będzie generować jedynie zbyt duże koszty a tego rodzaju prestiż wcale nie wpłynie na rozwój firmy. Pod uwagę trzeba wziąć przede wszystkim branżę i rodzaj prowadzonej działalności. Jeśli w biurze przyjmujemy klientów to warto, by dojazd do siedziby firmy nie sprawiał trudności. Warto, by biuro mieściło się w miejscu optymalnym do ich odwiedzin. Patrząc na ten aspekt, dobrze jest zadbać o to, by w pobliżu biura funkcjonował też dogodny parking.

Co ważne, właściciele małych firm, czyli takich, w których zatrudnionych jest maksymalnie kilku pracowników, niejednokrotnie mają problem ze znalezieniem biura w nowoczesnej siedzibie. Nowe biurowce w stolicy zakładają raczej miejsca na prowadzenie dużych przedsiębiorstw, oddziałów korporacji. Powierzchnie są tam zazwyczaj komponowane w pokoje typu open space, o dużym metrażu. Dla właścicieli małych firm, z propozycją wychodzą zazwyczaj zarządcy biurowych kamienic a nawet prywatni właściciele mieszkań. Biura stworzone w takich lokalach są dużo tańsze i łatwiej dostosować je na potrzeby niewielkich działalności.

Ciekawą opcją dla małych firm, przede wszystkim tych jednoosobowych są instant office. To nic innego jak wynajem jednego, w pełni wyposażonego stanowiska pracy. Takie tworzone są również w nowoczesnych biurowcach klasy A. Koszt wynajmu takiego biura jest niewielki – to około 1 000 złotych miesięcznie.

Pozostaje jeszcze kwestia sposobu szukania najlepszego biura. Można to robić na własną rękę, szukając na lokalnych portalach internetowych czy w prasie. Dobrze jest też skorzystać z usług profesjonalnego agenta, który ma dostęp do znacznie większej ilości ofert. Poza tym, doskonale orientuje się w sektorze najmu powierzchni biurowych więc może doradzić, na czym skupić największą uwagę, by biuro spełniało wszystkie potrzeby i oczekiwania właściciela firmy.

One thought on “Biuro dla małej firmy

  1. Open space jest świetnym rozwiązaniem tylko szkoda że ta idea powstała u nas tak późno. Opłata za małą powierzchnię bardziej się opłaca jak wynajem pustego biura. Na szczęście jest ich coraz więcej choć pamiętam czasy jak powstawał na smolnej i nic nie było alternatywnego.

WordPress › Błąd