Atrakcje dla pracowników w nowoczesnych firmach

Już dawno udowodniono, że efektywność i motywacja pracowników zwiększa się, kiedy mają oni zapewnione dogodne warunki pracy i wartości dodane. Przerwy na lunch przestały być już atrakcją, stały się standardem. Aby wywołać jeszcze większe zaangażowanie zatrudnionych osób, właściciele firm proponują im nowe rozwiązania, dzięki którym chociaż na chwilę mogą się oni oderwać od zawodowych obowiązków.

W pracy spędzamy średnio 1/3 każdej doby. Dobrze więc, by był to czas spędzony przyjemnie. Jeśli pracownik czuje się w pracy dobrze, to nie tylko wpływa to na jego wydajność. Poprawia się także wizerunek firmy. To istotne, patrząc na atmosferę w pracy czy lojalność pracowników. Udowodniono również, że firmy, które odpowiednio traktują pracowników, są lepiej postrzegane w całej branży, wśród klientów i kontrahentów.

Na jakie więc atrakcje mogą liczyć pracownicy polskich, nowoczesnych korporacji? Coraz częściej organizuje się tzw. pokój rozrywek (chillout room). Ustawia się tam stół do ping ponga, bilard, piłkarzyki, konsole z grami, sprzęt audio wizualny, bibliotekę. W niektórych firmach pracownikom dostarcza się za darmo jedzenie, napoje, desery i lody. Coraz częściej organizowane są tematyczne spotkania rozwojowe i odprężające.

Pracownicy otrzymują za free pakiet medyczny, kursy językowe, talony podarunkowe, pakiety SPA, masaże, wejściówki do salonów odnowy biologicznej, na manicure, do fryzjera, na siłownię. W samych pokojach ustawia się ruchome biurka, pracownicy mogą siadać na tradycyjnych krzesłach bądź na fotelach z masażerami. Coraz bardziej popularne są worki Sako, na których można przyjąć dogodną pozycję pracy.

Rozrywka w pracy stała się tak popularna, że stworzono nawet ranking firm, które stawiają na taką właśnie formę mobilizacji zatrudnionych.

Na liście wyluzowanych pracodawców znalazła się między innymi tajwańska firma, która raz w roku pozwala przychodzić swoim pracownikom do biura w samej bieliźnie. Jedna z amerykańskich firm pozwala zaś swoim pracownikom dowolnie przebierać się w godzinach pracy. Tym samym, przy biurku można spotkać Królewnę Śnieżkę albo Batmana. Innym przykładem może być londyńska siedziba Red Bulla. Zamiast schodów są tam zjeżdżalnie w biurach.

W rankingu znalazło się oczywiście o wiele więcej firm. Niektóre kupują swoim pracownikom rowery, inni fundują im niecodzienne rozrywki – na przykład wypad na wieś w celu nauki dojenia krów. Są i takie, które w upalne dni oprócz wody dostarczają zimne okłady na ciało.

Okazuje się, że korzyści pozapłacowe są niezwykle ważne dla pracowników i coraz częściej wpływają one na wybór zatrudnienia. Wiadomo przecież, że żyjemy w coraz większym pędzie, pracujemy coraz dłużej. Nie zawsze mamy czas, by oddać się rozrywce. Nauka tańca, pokaz jogi czy zajęcia z gry na gitarze w czasie pracy są doskonałym pomysłem na chwilę relaksu. Mamy też poczucie, że dla kogoś jesteśmy ważni – jeśli każdego dnia na naszym biurku ląduje zdrowe śniadanie to wiadomo, że szef dba o nasze zdrowie. Poza tym nie oszukujmy się, przecież wiadomo, że to, co dawane jest nam za darmo, cieszy jeszcze bardziej.

One thought on “Atrakcje dla pracowników w nowoczesnych firmach

  1. Coraz częściej można spotkać się z rozrywkami jakie posiadają firmy. Wiele firm już w ogłoszeniach z pracą kusi ludzi xboxem na pokładzie lub piłkarzykami. To jest ważne żeby móc pozwolić odpocząć psychice od korporacyjnego zgiełku i presji.

Leave your comment

<