Biuro wirtualne czy wynajem powierzchni biurowej?

Każda firma musi posiadać swoją siedzibę. Adres prowadzenia głównej działalności jest konieczny chociażby do celów korespondencyjnych. Pisma z ZUS, Urzędu Skarbowego czy innych instytucji muszą być przecież gdzieś dostarczane. 

Zresztą, większość właścicieli firm potrzebuje rzeczywistej powierzchni, by móc prowadzić biznes. Są jednak i takie, które siedziby nie wymagają. To głównie firmy, do których działalności nie jest konieczny bezpośredni kontakt z klientem. To również szereg  tych z branży internetowej. Dla właściciela takiej firmy, biuro jest zbędne, ale oficjalny adres musi zostać wpisany do ewidencji. Właśnie wtedy przydają się biura wirtualne. Już za 100-200 złotych miesięcznego abonamentu otrzymuje się adres siedziby firmy, na którą może przychodzić poczta. Realnie, biuro takie nie istnieje jednak korzystający z tej usługi można w razie potrzeby wynająć salę konferencyjną czy biuro na spotkanie z kontrahentem.

Zalety biura wirtualnego

Korzystna jest przede wszystkim cena. Rzeczywista powierzchnia biurowa to miesięczny koszt rzędu nawet kilku tysięcy złotych. Wirtualne biuro to zaś średni wydatek 100-200 złotych. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy do prowadzenia biznesu nie potrzebują biura a jedynie adresu do korespondencji.

Dodatkowym walorem jest fakt, iż wirtualne biura oferują w pakiecie także usługi księgowe. Istnieje też możliwość skorzystania z sali konferencyjnej czy powierzchni biurowej, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba.

No i najważniejsze. Adresy wirtualnych biur są nierzadko bardzo prestiżowe. Chcąc dbać o najlepszy wizerunek firmy, może warto, by jej siedziba mieściła się w samym centrum Warszawy? Chociaż miałoby tak być tylko na papierze, to i tak się opłaca.

Podsumowując, wirtualne biura są dobrą opcją dla tych, którzy nie muszą posiadać rzeczywistej powierzchni biurowej a jedynie adresu do korespondencji. Jeśli nie chcą rejestrować firmy we własnym domu czy wynajętym lokum to jest to idealne rozwiązanie. Poza tym, wirtualne biuro z siedzibą w Warszawie do niczego nie zobowiązuje. Tak naprawdę można z powodzeniem prowadzić biznes na terenie całej Polski.

Zalety powierzchni biurowej

To część reprezentacyjna firm, które mają stały kontakt z klientem czy biznesowymi kontrahentami. Chociaż wynajem powierzchni biurowej jest kosztowne (od 700 złotych do nawet kilku tysięcy złotych), to jest często konieczne. Przedsiębiorcy, którzy zatrudniają pracowników, mają wręcz obowiązek stworzenia im dogodnych warunków pracy. Co więcej, biuro może być dogodnym magazynem czy miejscem spotkań. Jeśli siedziba firmy będzie mieścić się w prestiżowej lokalizacji, to bezwzględnie będzie wpływać też na jej wizerunek.

Decyzja o tym, jaką siedzibę ma posiadać dana działalność biznesowa musi zostać podjęta indywidualnie. Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim charakter firmy i warunki jej prowadzenia. Czasem nie ma potrzeby wydawania kroci na biuro, jeśli podstawowy profil działalności tego nie wymaga. Trzeba wziąć jednak pod uwagę, że wirtualny adres firmy może wprowadzać jej klientów w błąd.

Leave your comment

<