Ekologiczne biurowce w Warszawie

Najbardziej ekologicznym biurowcem nie tylko w Warszawie, ale i w całej Polsce jest siedziba firmy doradczej Deloitte. To właśnie ten budynek otrzymał certyfikat Green Building. Taki mogą otrzymać tylko obiekty, które zużywają minimum o 25% energii mniej aniżeli przewidują to normy. Dodajmy do tego, że certyfikaty te wydawane są przez Komisję Europejską, więc jest to tym większy powód do zadowolenia.

Z badań wynika, że budynek Deloitte zużywa jeszcze mniej energii niż przewidują normy. To ponad 32% mniej zużywanej energii niż wymaga tego polskie prawo. Wszystko przez wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. W budynku zastosowano też innowacyjne elementy konstrukcyjne. Zachowano na przykład równowagę pomiędzy częściami szklanymi i izolacyjnymi.

Wykazano też niższą przepuszczalność cieplną wszystkich przeszkleń. I to nie wszystko. Okazuje się, że specjalnie dla tego budynku zaprojektowano nowoczesny system oświetlania wszystkich pomieszczeń. Wszystkie elementy oświetlenia zostały wykonane z materiałów, które nadają się do recyklingu. Stosuje się tam energooszczędne świetlówki i wykorzystuje naturalne nasłonecznienie biurowca. Warta uwagi jest tam również klimatyzacja. To system belek chłodzących, a nie wentylatory. Dzięki temu koszty utrzymania tego rodzaju rozwiązania są niższe nawet o 90%.

Siedziba Deloitte to nie jedyny biurowiec eko w Warszawie. Warto wspomnieć również o biurowym kompleksie Adgar na stołecznym Mokotowie. Trzy obiekty budowlane, jakie wchodzą w jego skład, otrzymały certyfikat LEED. Wszystkie powstały zgodnie z myślą zrównoważonego rozwoju, dzięki czemu szybko znalazły najemców. Zielone budynki generują bowiem szereg oszczędności – lepsze wentylatory, kontrola temperatury, minimalizowanie zanieczyszczeń powietrza w każdym pomieszczeniu i energooszczędne oświetlenie to tylko niektóre atuty.

Okazuje się, że zużycie prądu jest w tych budynkach niższe o nawet 40%, zużycie wody o jakieś 30%. Mniejsza jest też ilość odpadów (obowiązkiem jest ich segregacja i jednorazowe kosze na śmieci). Co ciekawe, zastosowanie ekologicznych materiałów wykończeniowych sprawia, że osoby pracujące w kompleksie Adgar mają lepsze samopoczucie, rzadziej chorują i znacznie lepsza jest ich efektywność pracy.

Należy pamiętać, że na ekologiczność budynków biurowych wpływają nie tylko innowacyjne rozwiązania, jakie zostały wykorzystane podczas ich budowy czy wykończenia. Ogromną rolę odgrywa samo zachowanie osób korzystających z poszczególnych pomieszczeń. Aby zachować eko klimat, niezbędne jest dostosowanie się do wymogów zrównoważonego rozwoju. Nierzadko konieczny jest regulamin wykorzystywania takich budynków w odpowiedni sposób, pracownicy przechodzą też specjalne szkolenia. Wszystko po to, by użytkownicy mieli świadomość ekologicznych rozwiązań i postępowali zgodnie z wytycznymi, które pozwolą w pełni utrzymać ich charakter.

Ciekawostką jest fakt, że inwestorzy realizujący budowę najbardziej nowoczesnych biurowców w Warszawie, coraz częściej stawiają właśnie na ekologiczne rozwiązania. Okazuje się, że to właśnie takie najszybciej zyskują nowych najemców.

WordPress › Błąd