Jak zadbać o zdrowie jelit?

bakterie

Jelita są jednym z najważniejszych narządów w organizmie. Ich główną funkcją jest trawienie oraz wchłanianie pokarmu, jednak od ich funkcjonowania zależy kondycji całego organizmu. Nie bez przyczyny mówi się, że wszystko zaczyna się w jelitach, zdrowie jak i choroba. W związku z tym, częstym i kluczowym pytaniem jest jak dbać o zdrowie jelit? Jak utrzymywać dobry stan, a także w razie problemów jak sobie pomóc?

Znaczenie jelit

Jelita stanowią ostatnią część w układzie pokarmowym. Ich zadaniem jest trawienie oraz wchłanianie substancji odżywczych, wchłanianie wody oraz składników mineralnych. Stanowią również środowisko życia mikrobioty, czyli bakterii i grzybów, które w sposób pośredni jak i bezpośredni wpływają na funkcje jelit i całego organizmu. W przypadku kiedy dochodzi do zaburzenia pracy jelit związanych z występowaniem stanów zapalnych, obecnością patogenów (pasożytów, wirusów, bakterii patogennych),  przerostem bakteryjnym w jelicie cienkim bądź dysbiozą jelit (brakiem równowagi pomiędzy bakteriami prozdrowotnymi  potencjalnie patogennymi), mogą wystąpić dolegliwości jelitowych i nie tylko. Zły stan jelit może być przyczyną niedożywienia, niedoborów witaminowych, czy też nadmiernego spadku masy ciała.

Jakie badania wykonać aby sprawdzić stan jelit?

Badaniami, które mogą stanowić dobrą diagnostykę stanu jelit, są przede wszystkim markery stanu jelit z kału. Przykładem takich badań jest badanie kalprotektyny lub laktoferyny, które uznawane są za podstawową diagnostykę wykrywania stanu zapalnego jelit. Kolejnym badaniem w kierunku stan jelit jest zonulina. To marker, który wskazuje na stopień przepuszczalności jelit. Przepuszczalność jelit z kolei wpływa na przechodzenie ze światła jelita do krwiobiegu niepożądanych składników oraz patogenów, które powodują występowanie stanów zapalnych w organizmie. Innym badaniem z kału analizującym stan jelit jest marker nowotworowy M2-PK oraz krew utajona. Wykorzystywane są one w diagnostyce polipów oraz zmian nowotworowych jelit.

Badaniem, które może również dostarczyć informacji o stanie jelit, a uszczegóławiając, o stanie bariery jelit jest badanie mikrobioty jelit. To nic innego jak badanie bakterii w organizmie. Do tego również można dołączyć badanie grzybów w organizmie, w szczególności pod kątem grzybów drożdżopodobnych z rodzaju Candida. Od tego czy występuje równowaga pomiędzy prozdrowotnymi mikroorganizmami a potencjalnie patogennymi, zależy sprawnie funkcjonująca bariera jelit. Odpowiedzialna jest ona za ochronę organizmu przed namnażaniem się patogenów oraz wnikaniem ich ze światła jelita do krwiobiegu.

Co można zrobić aby zadbać o jelita?

Jelita są ważnym elementem w utrzymaniu zdrowia całego organizmu. W związku z tym należy dbać o stan jelit. W przypadku niepokojących dolegliwości należy poddać się specjalistycznej diagnostyce zaczynając od podstawowych badań laboratoryjnych (Poznań, Sielska 6, Instytut Mikroekologii- tu możesz wykonać badania krwi jak i kału).

Jednak należy pamiętać, że lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego warto wspierać pracę jelit suplementując probiotyki. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie celowanej probiotykoterapii ustalonej na podstawie badań bakterii w organizmie.

 

Leave your comment

<