Najbardziej popularne specjalizacje adwokatów w biznesie

prawnik olsztyn

Adwokat jest zawodem wolnym i chociaż wydawałoby się, że to on ma stać na straży polskiego prawa, to okazuje się, że ci, którzy planują nim zostać, wskazują na pewne trendy. W ramach specjalizacji adwokackich panuje moda, która zresztą zmienia się co kilka sezonów. Weźmy też pod uwagę, że specjalizacje przeżywają wciąż wzmożony rozwój, a wszystko przez ogólny rozwój cywilizacji. Jeszcze jakiś czas temu nikt nie myślał o kształceniu się pod kątem obrony ofiar nieuczciwych sklepów online, bo nie było w ogóle internetu. Rozumiecie tę zależność? Specjalizacje adwokackie stają się modne wraz z powszechnością kolejnych technologii i zjawisk.

Co deklarują studenci?

Każdego roku pojawiają się rankingi, jakie dotyczą popularności specjalizacji adwokackich. Sami studenci najlepiej orientują się w tej branży. Stawiają więc na specjalizacje zupełnie nowe, w których widza potencjał rozwojowy w najbliższych latach albo wybierają te dobrze już znane i potrzebne bez względu na sezonowe trendy.

Na liście topowych specjalizacji znajduje się prawo podatkowe, prawo własności intelektualnej, prawo handlowe, prawo nowych technologii, prawo energetyczne, finansowe, europejskie oraz prawo medyczne.

Większość studentów, którym marzy się kariera adwokacka, potwierdza, że chcą specjalizować się w prawie cywilnym. Tylko 34% interesuje się prawem karnym albo rodzinnym.

Sama popularność danej specjalizacji adwokackiej bierze się nie tyle z zainteresowań, ile z ilości spraw, jakie się z nią wiążą. Niezbędne kwalifikacje w danym zakresie pozwolą wtedy obsługiwać szerzę klientów, bez zmartwień o kolejne zlecenie. Można więc śmiało potwierdzić, że popularność na dane specjalizacje dyktują sami klienci adwokatów, bo wszystko zależy tutaj od zapotrzebowania. Innym kluczowym czynnikiem może być konkurencja. Szczególnie można to zauważyć w dużych miastach, gdy np. prawnik w Olsztynie o powszechnej specjalizacji na danym obszarze musi być dobry w tym co robi.

Oczywiście zdarza się również tak, że adwokat decyduje się zupełną „nowość”, ale najczęściej jest to specjalizacja dodatkowa, która dopiero zaczyna być rozwijana. To takie zabezpieczenie na przyszłość, jeśli tylko w jej zakres mogą wchodzić sprawy, które już niedługo staną się codziennością.

Zdanie adwokatów

Sami adwokaci potwierdzają, że ich zawód wiążę się z ciągłą nauką. Ci, którzy chcą rozwijać własne kancelarie, muszą zdobywać nowe kwalifikacje i proponować klientom usługi w zakresie jeszcze większej liczby specjalizacji. Trzeba również dodać, że ciągła nauka związana jest także ze zmieniającymi się przepisami polskiego prawa. Adwokat musi znać wszystkie nowelizacje ustaw i zmiany w prawie.

Prognozy

Już teraz zauważalny jest trend tworzenia spółek adwokatów albo kancelarii adwokackiej, w której zatrudnieni są adwokaci, którzy specjalizują się w różnej tematyce. Wszystko przez wciąż rosnącą konkurencję, bo adwokat jest nadal zawodem prestiżowym i poważanym. Kancelaria, w której do dyspozycji klientów jest tylko jeden adwokat o wąskiej specjalizacji, raczej nie ma prawa przetrwać. Im więcej można zaproponować dzisiaj klientom, tym więcej potrzebujących zapuka do drzwi kancelarii adwokackiej. Należy wziąć to pod uwagę, jeśli tylko chce się dążyć do zawodowego sukcesu w ramach udzielania wsparcia w zakresie prawa.

Leave your comment

<