Okazuje się, że za lokal biurowy trzeba zapłacić w Warszawie najwięcej, jeśli pod uwagę weźmiemy nie tylko obszar Polski, ale wręcz całej Europy. Dlaczego to u nas biura są najdroższe? Powodów jest co najmniej kilka.
Chociaż 14% biur w Warszawie to nadal pustostany, to niesłabnącą popularnością cieszą się nieruchomości o wysokim standardzie. Na komfortowe, prestiżowe biura popyt z całą pewnością nie maleje. Problem z wynajmem biur mogą mieć właściciele tych lokali, które nie znajdują się w ścisłym centrum miasta albo ich warunki socjalne pozostawiają wiele do życzenia. Szanująca się firma doskonale wie, że lokalizacja siedziby i jej wygląd wpływa bezwzględnie na wizerunek całego biznesu.
Według wyliczeń, w ostatnim kwartale 2016 roku, cena za wynajem lokali biurowych spadła i to aż o 2%. Nie zmienia to jednak faktu, iż nadal za nieruchomość tego rodzaju najemcy płacą średnio o kilka euro miesięcznie więcej aniżeli w innych europejskich stolicach. Eksperci prognozują, że czynsze nadal będą spadać, ale nadal będą też najdroższe w Europie.
Wszystko dlatego, że Warszawa jest najbardziej atrakcyjną lokalizacją na tego rodzaju inwestycje. Rynek nie jest jeszcze tak bardzo nasycony biurami o najlepszej jakości. Z drugiej zaś strony zauważa się ogromny popyt na prestiżowe miejsca. Dla samych deweloperów stolica Polski nadal jest relatywnie tania, jeśli pod uwagę bierze się realizację projektów budowlanych.
Nie ma co ukrywać, że w Warszawie trwa walka o wysokość czynszów biurowych. Konkurencja jest już spora. W tym samym czasie powstawały na przykład Q22 czy Warsaw Spire, które to nieźle namieszały na rynku. Do tego dochodzą przecież właściciele biurowców kilku, kilkunastoletnich, którym nie na rękę jest przecież obniżanie ceny.
Co ciekawe, wysokie stawki w Warszawie mają obowiązywać jeszcze przez nawet dwa lata, dopiero po tym czasie nastąpi okresowe nasycenie rynku tego rodzaju nieruchomości. Już teraz za lokal w ścisłym centrum miasta zapłacić trzeba nawet 25 euro za 1 metr kwadratowy. Na Mokotowie stawka jest nieco niższa, bo wynosi jakieś 12 euro za metr kwadratowy – pod uwagę wzięto tutaj nowy park biznesowy, jeśli najemca zgodziłby się wynająć jednorazowo dużą powierzchnię.
Co istotne, znacznie słabszą aktywność najemców odnotował w ostatnim czasie Paryż, Mediolan, Madryt czy Bruksela. Lepiej jest jedynie w Berlinie, Londynie czy Barcelonie, chociaż nie oznacza to, że tam stawki za wynajem biur są relatywnie wyższe. Na pewno sporo niższe są w biznesowych centrach, takich jak Budapeszt czy Praga.
Zdaniem ekspertów, Warszawa jest jedną z najbardziej atrakcyjnych lokalizacji w Europie. Zajmuje trzecie miejsce, zaraz po Berlinie i Dublinie. Duże znaczenie ma samo usytuowanie stolicy Polski na mapie całej Europy. Kontrahenci zwracają też uwagę na w miarę stabilną gospodarkę naszego kraju. Coraz więcej siedzib biur mają u nas zagraniczne koncerny. Wszystko dlatego, że wreszcie doceniono polskich, wysoce wykwalifikowanych pracowników.
Obecnie w stolicy buduje się prawie 600 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni biurowej. Wylicza się, że wszystkie biura zostaną oddane do użytku w ciągu jednego roku.