Przy ulicy Chmielnej powstanie najwyższy drapacz chmur nie tylko w całej Polsce, ale i Unii Europejskiej. Ma mieć aż 310 metrów wysokości, to o 1 metr więcej aniżeli dotychczasowy rekordzista, londyński Shard.
Inwestorem jest słowacka firma HB Reavis, która zapowiada, że prace nad ostatecznym projektem jeszcze trwają. Wiadomo na pewno, że wieżowiec będzie zakończony pokaźną iglicą. Ostatnie piętro ma mieścić się na wysokości 230 metrów, iglica ma mieć 80 metrów. Dla porównania, Pałac Kultury i Nauki, który nadal jest najwyższym budynkiem w całej Polsce, ma tylko 237 metrów. Sky Tower, czyli drugi co do wysokości obiekt liczy sobie zaś dokładnie 212 metrów.
Wieżowiec ma stanąć u zbiegu ulicy Chmielnej i Jana Pawła II, dokładnie naprzeciwko Dworca Centralnego. Większość jego powierzchni, bo aż 100 tysięcy metrów kwadratowych mają zająć biura, część ma być przeznaczona na lokale handlowo usługowe. Pod obiektem ma znaleźć się parking na pięć kondygnacji i podziemia, dzięki którym będzie można przejść bezpośrednio na Dworzec Centralny.
Ciekawostką jest przy tym fakt, iż inwestor współpracował przy projekcie z Normanem Fosterem. Tym samym, który projektował szklaną kopułę niemieckiego parlamentu i Metropolitan w Warszawie. W przypadku tego wieżowca również nie zrezygnuje się z lekkiej, szklanej konstrukcji. Tylko taka zapewni odpowiednie doświetlenie i nie przytłoczy okolicy, gdzie znajdują się przecież budynki mieszkalne. Cały budynek ma wzbijać się do góry kaskadowo, począwszy od 180 metrów wzwyż. Całość składać się będzie z trzech części, przy czym tylko jedna będzie tak wysoka.
Chmielna Business Center, bo tak roboczo nazywany jest wieżowiec, stanie na działce, którą deweloper kupił od PKP. Akt notarialny podpisano jeszcze w roku 2011 a wartość terenu oszacowano wtedy na 171 milionów złotych. W zeszłym zaś roku, Ratusz wydał decyzję pozytywną dla budowy obiektu, w której wskazał możliwości dotyczące wysokości wieżowca. W planach zawarto iglicę a całość będzie miała aż 140 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni.
W ostatnim czasie, w sieci ukazał się projekt najwyższego budynku w Unii Europejskiej. Zarówno deweloper, jak i projektant nie potwierdzają jednak, czy jest to ostateczna wizualizacja obiektu. Wiadomo na pewno, że na tym brakowało iglicy, która musi być, zgodnie z planem zagospodarowania. Nie wiadomo również, jak dokładnie umiejscowiony zostanie budynek. HB Reavis zapewnia ciekawskich, że do końca roku zostanie opublikowany oficjalny projekt Chmielna Business Center. Zostanie też zresztą podana nazwa obiektu, bo ta jest tylko nazwą wstępną.
Szacuje się, że Warszawa będzie mogła cieszyć się nowym drapaczem chmur do końca 2018 roku. Wtedy ma nastąpić zakończenie budowy obiektu. Widać wyraźnie jak zmienia się Warszawa. Ścisłe centrum stolicy jest w ciągłej rozbudowie a w górę pną się kolejne piętra wieżowców. To nowoczesna metropolia, gdzie zabytkowy Marriott i Pałac Kultury i Nauki już na nikim nie robią raczej wrażenia.