Open Space – wady i zalety otwartej przestrzeni biurowej

Open Space to otwarta przestrzeń biurowa. To jedno duże pomieszczenie, w którym pracują wszystkie zatrudnione osoby. Nie ma w tym przypadku podziału na pokoje, nie ma ścianek działowych. Czasem stosuje się tylko tzw. boksy, by nieco odizolować pracowników.

Co ciekawe biura open space są w Polsce niezwykle popularne. Moda na taki system pracy przyszła do nas z Ameryki – tam takie pomieszczenia zaczęto stosować już na początku XX wieku. Zgodnie z myślą prekursora tego modelu, otwarta przestrzeń i biurka rozmieszczone obok siebie miały sprzyjać lepszej komunikacji pracowników. Pierwsze open space przypominały nawet hale produkcyjne, a pracownicy wykonywali swoje zawodowe obowiązki niczym maszyny produkcyjne.

Obecnie open space cieszą się ogromną popularnością. Taki typ biura posiada wiele atutów. Nie można jednak pominąć jego wad, bo takie też przecież występują. Warto poznać ten temat szczegółowo, zanim jeszcze podejmie się decyzje o wynajęciu konkretnej powierzchni do pracy.

Zalety biur typu open space

Oszczędność czasu, mniejsze koszty utrzymania biur, większa efektywność pracowników i stała kontrola nad wszystkimi zatrudnionymi. To chyba największe atuty stworzenia biura typu open space. Do tego dochodzi jeszcze lepsza komunikacja pomiędzy pracownikami.

Właściciele firm dostrzegli, że przestrzenie open space mieszczą o wiele więcej pracowników niż jeśli rozdziela się ich w mniejszych salach i pokojach. Dzięki temu nierzadko wystarczy wynajęcie jednego większego studia aniżeli kilku pokoi. Stanowczo zmniejsza to koszty wynajmu i utrzymania biura.

Co więcej, zauważono też poprawę samej pracy zatrudnionych osób. Tempo jest szybsze, bo nie tracą czasu na przemieszczanie się pomiędzy zamkniętymi pokojami. Nie muszą do siebie dzwonić czy wysyłać wiadomości. Nie czekają długo na informację zwrotną, bo mają okazję na bieżąco kontaktować się ze sobą bezpośrednio.

Wzrasta też efektywność pracy. Pracownicy zajmujący stanowiska pracy w tym samym miejscu są lepiej motywowani. W otwartej przestrzeni każdy może nadzorować przecież pracę kolegi z biurka obok. Nie ma też możliwości wykonywania innych czynności, które nie wiążą się z realizacją obowiązków zawodowych.

Zwolennicy takiego układu biura potwierdzają również, że w open space zauważa się znacznie lepsze samopoczucie pracowników. Nikt nie czuje się izolowany, każdy ma za to poczucie tworzenia i przynależności do jednej drużyny.

Wady open space

Przeciwnicy takiego rozwiązania również mają sporo do powiedzenia. Uznają, że w otwartej przestrzeni biurowej trudno skupić się na pracy. W mniejszych pokojach panuje jednak większa cisza i spokój. Jeśli stanowiska pracy zostaną źle rozmieszczone, to całość może wprowadzać chaos i znacznie obniżać komfort pracy. Nie każdy lubi też ciągłe towarzystwo dużej grupy ludzi. Open space nie jest dobrym rozwiązaniem dla introwertyków. Okazuje się, że ciągłe przebywanie w dużej grupie ludzi może prowadzić do konfliktów. Zdarza się przecież, że różne kwestie zawodowe najlepiej jest omawiać na osobności. Nie wszyscy muszą być wtajemniczeni. Open space nie pozwala na choćby odrobinę prywatności.

Leave your comment

<