Jak otworzyć firmę w Warszawie?

W Polsce działa 4 miliony firm. Każdego dnia rejestrowanych jest prawie 800 działalności gospodarczych, z czego co druga z nich przestaje istnieć już w pierwszym roku istnienia. Wielu Polaków marzy o własnej firmie jednak nie wszystkim udaje się przetrwać na nasyconym rynku, pełnym konkurencji i wybrednych odbiorców. Poniżej przedstawiamy schemat otwarcia działalności gospodarczej krok po kroku. Dzięki temu firmę można założyć bez problemów i zbędnych formalności.

Wpis do Ewidencji Działalności Gospodarczej

Wpis do Ewidencji Działalności Gospodarczej dokonuje się w Urzędzie Miasta lub Gminy, odpowiedniej dla miejsca zamieszkania osoby fizycznej. Co ważne, we wniosku musi znaleźć się dokładne określenie PKD. To numer, który określa rodzaj działalności, jaką firma będzie prowadzić. Każdy właściciel firmy może określić tyle PKD, ile potrzebuje dla prowadzenia biznesu. Złożenie wniosku jest bezpłatne.

We wniosku należy określić również siedzibę firmy oraz jej dane teleadresowe. Warto zastanowić się też nad nazwą prowadzonej działalności, bo taka również będzie wymagana.

Samą siedzibę firmy może stanowić miejsce naszego zamieszkania bądź zameldowania albo wynajęte biuro. Właściciele firm często korzystają też z wirtualnych biur, by uzyskać tylko oficjalny adres. To w szczególności ci, którzy zajmują się działalnością internetową bądź ich biznes nie polega na bezpośrednim kontakcie z klientem i nie muszą ponosić dodatkowych kosztów z tytułu wynajmu powierzchni biurowej.

Od 2009 roku nie musimy już oddzielnie ubiegać się o REGON, nie musimy też zgłaszać działalności do ZUS ani Urzędu Skarbowego. Jest to robione automatycznie, po złożeniu wniosku o Wpis do Ewidencji Działalności Gospodarczej.

Pieczątka

Warto zamówić ją już w pierwszych dniach prowadzonej działalności, bo będzie nam potrzebna na przykład do otwarcia rachunku bankowego. Na pieczątce muszą znaleźć się wszystkie dane firmy: nazwa, adres, numer telefonu, NIP oraz REGON.

Numer konta bankowego

To kolejna kwestia, jaka jest niezbędna do otworzenia firmy. Wystarczy wybrać się do dowolnej placówki bankowej i założyć konto. Dzisiaj istnieje możliwość otwarcia rachunków bezpłatnych oraz tych, które są dedykowane właśnie właścicielom firm. To spore ułatwienie, ponieważ właśnie to konto posłuży nam do dokonywania przelewów do ZUS czy Urzędu Skarbowego. Ciekawostką jest tutaj fakt, iż wiele banków pozwala na dołączenie konta prywatnego do rachunku firmowego. Tym samym, możemy mieć jeden i ten sam numer konta bankowego.

Firma przez internet

Dużym ułatwieniem dla przedsiębiorców, którzy chcą otworzyć firmę w Warszawie jest możliwość załatwienia wszelkich niezbędnych formalności za pośrednictwem internetu. Na początku wprowadzenia tej opcji, mogły z niej korzystać tylko osoby, które posiadały podpis elektroniczny. Teraz z tej dogodności może korzystać każdy, bo został wygenerowany specjalny formularz. Kreator Wniosku Wpisu do Ewidencji Gospodarczej znaleźć można na oficjalnej stronie www Urzędu Miasta stołecznego Warszawy.

Przez internet można dzisiaj także zawiesić firmę i dokonywać w jej statucie zmiany. Online można też zamknąć działalność.

Leave your comment

<