Pieniądze w związkach partnerskich 

Czy da się połączyć pieniądze i uczucia? Na czym polegają związki partnerskie w Polsce? Jak dzielony jest budżet i czy finanse mają wpływ na budowanie relacji? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w opublikowanym raporcie „Europejski Raport Płatności Konsumenckich 2016”.

Nie ma wątpliwości, że pieniądze dają poczucie bezpieczeństwa i wpływają na wzrost poczucia wartości. Okazuje się jednak, że finanse są również czynnikiem, które doprowadzają do kłótni. Statystyki jasno wskazują, że to właśnie o pieniądze najczęściej awanturują się partnerzy.

Związek dla pieniędzy

22% Polaków potwierdza, że utrzymuje związek tylko ze względu na finanse. Partnerów łączy zobowiązanie finansowe lub nie są w stanie samodzielnie się utrzymać. Nierzadko zdarza się również, że osoba pozostaje w związku tylko dlatego, że jej partner zarabia więcej i można czerpać z tego korzyści.

Okazuje się jednak, że Polacy pod tym względem nie są najbardziej wyrafinowani. Do związków dla pieniędzy przyznaje się 39% Francuzów oraz 30% mieszkańców Belgii, Hiszpanii oraz Szwajcarii. W przypadku takich sytuacji nie ma znaczenia płeć.

Korzystnie wypadają za to Estończycy. Tylko 5% z nich przyznaje, że nie zakończyło swojego związku z powodu pieniędzy. Co ciekawe, w Estonii to mężczyźni znacznie bardziej obawiają się braku wsparcia finansowego ze strony swojej partnerki aniżeli odwrotnie.

Jak prowadzić wspólny budżet?

Niezależność finansowa ma dla nas ogromne znaczenie. Temat pieniędzy powinien być zresztą priorytetem, jeśli decydujemy się na wspólny budżet. Okazuje się, że rola mężczyzny, który zarabia oraz kobiety, która prowadzi dom już dawno przestała mieć znaczenie. Chociaż kobiety nadal zarabiają mniej, to samowystarczalność finansowa jest dla nich bardzo ważna.

O pieniądzach powinniśmy rozmawiać już na początku związku. Niestety robimy to niechętnie, zarówno jeśli chodzi o wysokość naszych zarobków, jak i długi, jakie musimy spłacać. Również ustalenia dotyczące domowego budżetu powinny nastąpić w pierwszej kolejności. Pod uwagę warto wziąć kwestie typu:

– wspólne czy oddzielne konto w banku?

– wspólne zobowiązania kredytowe,

– podział opłat za mieszkanie oraz media,

– podział wydatków na zakupy pierwszej potrzeby,

– wspólne oszczędzanie,

– wspólne inwestowanie zgromadzonych środków.

Badanie dowodzą, że obie strony odczuwają komfort psychiczny jedynie wtedy, gdy razem wnoszą środki finansowe do domowego budżetu. Nierzadko idealnym rozwiązaniem jest system trzech kont bankowych. Dwa konta są indywidualne i należą do każdego z partnerów, jeden rachunek jest wspólny, na który wpływa co miesiąc taka sama kwota. Przeznacza się ją na codzienne wydatki związane ze wspólnym prowadzeniem domu. W tym celu należy sporządzić plan zakupów oraz listę niezbędnych opłat.

Pewne jest, że to kobiety są mistrzyniami w zarządzaniu finansami. Decyzje dotycząca wydatków podejmują o wiele bardziej racjonalnie i przemyślanie. To również one są bardziej oszczędne. Biuro Informacji Kredytowej potwierdza, że panie mają o wiele mniej długów niż panowie. Znacznie rzadziej doprowadzają też do przeterminowania należności.

Leave your comment

<