Siedziba firmy w domu – czy to się opłaca?

Chyba każdy z nas chciałby robić to, co kocha i jeszcze na tym zarabiać. To opcja idealna, dlatego każdego roku działalność gospodarczą zakłada w Polsce nawet 400 000 osób. To przede wszystkim osoby, które mają pomysł na biznes i nie chcą pracować na etacie. Okazuje się jednak, że rejestracja firmy to nie wszystko. Prowadzenie działalności wiąże się z co najmniej kilkoma czynnikami, jakie należy wziąć pod uwagę, by firma odniosła pełny sukces. Dzisiaj zajmiemy się tematem jej siedziby, bo miejsce prowadzonego biznesu odgrywa wielkie znaczenie.

Firmę można prowadzić we własnym domu, można wynająć też stacjonarne albo wirtualne biuro. Z całą pewnością nie można jednak określić jednego, najlepszego modelu funkcjonowania firmy. Wiele zależeć będzie od branży, w której działa, oferowanych usług czy produktów i jej wielkości.

Firma w domu to na pewno dobre rozwiązanie dla działalności jednoosobowych, kiedy w grę wchodzi oferowanie usług. Właściciel firmy może wykonywać pracę zdalną, nie ma bezpośredniego kontaktu z klientem albo spotkania mogą odbywać się na neutralnym gruncie. Tak dzieje się w sektorze usług informatycznych albo w przypadku rękodzieła. Założona w domu pracownia czy warsztat może być wystarczająca, by w pełni się realizować.

A jakie są korzyści prowadzenia firmy w domu? Na pewno koszty są niższe. Nie trzeba płacić za wynajem lokalu, część kosztów można też odliczyć od comiesięcznych wydatków: czynsz, internet, prąd to niektóre z nich. Właściciel nie traci czasu na dojazdy do biura, może wykonywać pracę w dowolnych godzinach. Koniecznością jest jednak wydzielenie odpowiedniej przestrzeni, stworzenie gabinetu, by praca rzeczywiście mogła być realizowana w najlepszej jakości.

Nie zawsze mieszkanie czy dom dostosowany jest do prowadzenia działalności biznesowej. Właściciel firmy musi mieć więc na uwadze ewentualne wydatki, jakie wiązać się będą z remontem czy wyposażeniem takiego miejsca. Miejmy też na uwadze, że siedziba firmy w domu będzie idealną opcją w przypadku działalności jednoosobowej. W przypadku zatrudniania innych pracowników może nie być to dosyć komfortowa sytuacja.

Osobę, której jednak specyfika pracy pozwala na prowadzenie działalności w domu, ucieszą na pewno rozliczenia. Nieruchomość taka może stać się środkiem trwałym, który w procesie prowadzenia biznesu ulegać będzie amortyzacji. Oznacza to, że część kosztów, jakie wiążą się z utrzymaniem nieruchomości można odliczać. Amortyzacja może odbywać się na zasadach ogólnych. Wtedy odlicza się wartość zajmowanej na potrzeby firmy części nieruchomości i wylicza z niej 1,5%. Sumę dzieli się na 12 miesięcy i właśnie tę wartość można comiesięcznie wrzucać w koszty prowadzonej działalności.

Co ważne, w koszty wrzucać można również opłaty za media, takie jak czynsz, energię elektryczną, gaz, centralne ogrzewanie czy internet. I to nie wszystko. Właściciel firmy może również odliczać część kredytu, jaki został zaciągnięty na poczet kupna mieszkania czy domu, w którym prowadzona jest działalność. Jeśli zsumujemy wszystkie odliczenia, może okazać się, że prowadzenie firmy w domu jest naprawdę opłacalne.

One thought on “Siedziba firmy w domu – czy to się opłaca?

  1. To czy się opłaca pracować w domy zależy od tego czy sami jesteśmy szefem czy nie. Bo jeśli pracujemy zdalnie to jeszcze firma w której pracujemy na nas zarabia choćby poprzez mniejsze zużycie wody i prądu. Owszem jak ma się startup to się opłaca.

Leave your comment

<