Siedziby największych polskich firm

Zjawisko centralizacji jest jakże widoczne w Warszawie, która stała się przecież największym ośrodkiem biznesowym w Polsce. To właśnie w stolicy swoje siedziby mają największe, polskie firmy. Tutaj również swoje biura ulokowały przedsiębiorstwa zagraniczne.

Dużym przekłamaniem byłoby stwierdzenie, iż w Warszawie urzędują tylko stołeczne firmy. Może było tak lata temu jednak dzisiaj niewiele jest już firm z typowo warszawską tradycją. Co więcej, siedziby w Warszawie mają również firmy z innych regionów Polski, które wcześniej działały na Pomorzu czy w Wielkopolsce. Po prostu, nie ma co ukrywać – Warszawa daje dużo większe możliwości, zarówno na poziomie kontaktów z klientami jak i kontrahentami. To również w stolicy działają przecież wszystkie instytucje i urzędy, jakie niezbędne są do prowadzenia biznesu.

Warto poznać statystyki. Okazuje się, że na 2000 największych polskich firm, aż 500 z nich ma siedziby w stolicy a drugie tyle ulokowane są w podwarszawskich miejscowościach. Trzeba tutaj zaznaczyć, że do wyliczeń tych nie wzięto pod uwagę firm, które oficjalnie nadal główną siedzibę mają w innym mieście, ale i tak urzędują głównie w Warszawie. Przykładem może być Bank Śląski, Grupa Żywiec, Vistula czy Asseco. Ponadto, wiele polskich firm nie potrzebuje żadnej siedziby, bo nie zajmuje się bezpośrednim kontaktem z klientem, ale adres ma warszawski. Ogromna liczba przedsiębiorców decyduje się na wynajęcie wirtualnego biura właśnie po to, by oficjalnie prowadzić biznes w stolicy.

Największe firmy, które zostały założone w Warszawie bądź przeniosły swoje siedziby do stolicy to: PGE, Telekomunikacja Polska, Grupa Metro oraz PZU.

Kolejną ciekawostką są same biura potęgi polskiego biznesu. Stolica jest pod tym względem najdroższa a i tak nie brakuje chętnych na wynajmowanie właśnie tutaj powierzchni do pracy. Ceny kształtują się na naprawdę różnym poziomie, od 28 złotych do nawet 106 złotych za jeden metr kwadratowy. Co ważne, nie wszystkie przedsiębiorstwa wynajmują powierzchnie biurowe w prestiżowych wieżowcach. Część z nich zainwestowała we własne siedziby, rozbudowując biznesowe centra.

Do najbardziej prestiżowych biurowców w stolicy, w jakich zresztą nie brakuje siedzib polskich firm, zalicza się Warsaw Trade Tower, Spektrum, The Tides, Warszaw Spire czy Metropolitan i Q22. Najlepszą lokalizacją jest Plac Małachowskiego, Plac Zamkowy, Służewiec i mieszczący się tam kompleks biurowców „Mordor”, Aleje Jerozolimskie oraz okolice Hali Koszyki i Ronda Daszyńskiego.

A gdzie można znaleźć siedziby największych polskich firm? PKN Orlen działa w biurowcu Senator, przy ulicy Bielańskiej 12, PGNiG przy ulicy Kasprzaka 25C, PKO BP przy ulicy Puławskiej 15 a Cyfrowy Polsat przy ulicy Łubinowej 4A.

Jedno jest pewne, patrząc na rozmach budowy kolejnych drapaczy chmur, można spodziewać się, że do stolicy będą zmierzać kolejne firmy. Czy jest to tendencja korzystna patrząc na teren całej Polski? O tym można byłoby długo dyskutować. Wiadomo na pewno, że w stolicę inwestują już nie tylko rodzime przedsiębiorstwa, ale i zagraniczne firmy.

Leave your comment

<