Tylko w 2015 roku zostało zarejestrowanych aż 6706 spółek w Polsce, które posiadają zagraniczny kapitał. Co ciekawe, połowa tych firm ma siedzibę w województwie mazowieckim, większość w Warszawie. Zgodnie z tymi wyliczeniami, każdego roku w stolicy przybywa średnio 2000 zagranicznych firm. O połowę mniej rejestruje się w Krakowie, tylko 300 we Wrocławiu a 100 w Katowicach.
Najwięcej firm z zagranicznym kapitałem, które działają na rynku polskim a siedzibę mają w stolicy, wchodzi w skład branży budowlanej, handlowej i przemysłowej. Ogrom rynku to sektor samochodowy, transportowy i finansowy.
Nic więc dziwnego, że stolica jest w ciągłej rozbudowie a drapacze chmur pojawiają się jak przysłowiowe grzyby po deszczu. O ile jeszcze do niedawna największym prestiżem cieszyło się ścisłe centrum Warszawy, tak dzisiaj siedziby największych, zagranicznych firm znajdują się także poza tym obszarem. Można tutaj wymienić chociażby Aleje Jerozolimskie na odcinku za Dworcem Zachodnim, Służewiec czy Aleję Jana Pawła II. Rozwija się także Wola i Praga Południe. To tam powstają biurowce klasy A, mieszczące się w świetnej lokalizacji, ale nieco dalej od centrum.
Wielu inwestorów zaczyna doceniać fakt, iż siedziba firmy znajduje się nieco dalej. Dzięki temu nie tylko ceny wynajmu powierzchni biurowych są niższe, ale i komunikacja jest znacznie ułatwiona. W okolicach Pałacu Kultury i Nauki jest ciągły gwar i korki a pracownicy oraz kontrahenci narzekają na problemy z zaparkowaniem auta. Nie wszystkie biurowce posiadają przecież dogodne parkingi z wystarczającą liczbą miejsc postojowych.
Nie jest żadną tajemnicą, że stolica Polski ma szansę znaleźć się na pozycji lidera, patrzą na europejski rynek biznesu. Centralne położenie, nowoczesna infrastruktura i nadal niższe ceny to główne atuty Warszawy. Walory te dostrzegły już największe korporacje z całego świata. To między innymi Goodman z Australii, Alfaco z Austrii, Ergon z Belgii, Podravka z Chorwacji, Arla Foods z Danii, Lego z Danii, Belvedere z Francji, Carrefour z Francji, Lindner z Niemiec czy Coucal z Irlandii. Wszystkie te spółki mają siedziby w Warszawie, w najbardziej okazałych biurowcach bądź zdecydowały się na siedzibę własnych obiektów.
Warto podjąć temat wieżowców, w których owe firmy prowadzą swoje reprezentacyjne biznesy. Tylko 10 największych drapaczy chmur w Warszawie, ma tak dużą powierzchnię biurową, ile znajduje się we wszystkich biurowcach w całym Trójmieście. Należy przy tym zaznaczyć, że Trójmiasto znajduje się na czwartym miejscu, biorąc pod uwagę szeroką ofertę powierzchni biurowych do wynajęcia w naszym kraju.
W stolicy wyróżnia się oczywiście Pałac Kultury i Nauki, w którym znajdują się też biura, nowoczesny Warsaw Spire, który ma 220 metrów wysokości, Warsaw Trade Tower (208 metrów wysokości) czy Q22, liczący sobie 195 metrów wysokości. Na uwagę zasługuje też Złota 22, Rondo 1, Centrum LIM, Oxford Tower, Intraco 1, Babka Tower, Złote Tarasy oraz Platinum Tower I i II. To właśnie w tych obiektach swoje biura mają największe firmy z zagranicznym kapitałem, które z powodzeniem działają na rynku polskim.