Warszawskie drapacze chmur

Czy wiecie, że w stolicy powstało do tej pory aż 50 budynków, których wysokość przekracza 65 metrów? To głównie biurowce oraz świątynie. Warto dodać, że pod tym względem, Warszawa jest w czołówce, patrząc na wszystkie miasta europejskie. Ciekawostką jest też fakt, że w biznesowym centrum Polski powstają kolejne drapacze chmur. W planach jest wybudowanie najwyższego budynku w całej Unii Europejskiej. Ma on liczyć dokładnie 310 metrów.

Obecnie, najwyższym budynkiem w Warszawie jest Pałac Kultury i Nauki. Powstał w 1955 roku i od tego czasu nie powstał żaden wyższy wieżowiec. Pałac Kultury i Nauki mierzy dokładnie 237 metrów i ma 43 kondygnacje. Nietrudno go znaleźć, bo mieści się w Śródmieściu, w samym centrum miasta. Jest bezwzględnie symbolem stolicy.

Uwagę zwraca też Warsaw Spire. Biurowiec mieści się na warszawskiej Woli, przy Placu Europejskim 1. Ma 220 metrów wysokości i aż 49 pięter. To jeden z najnowszych prestiżowych budynków w stolicy. Jego budowa zakończyła się w tym roku.

Trzeci co do wysokości drapacz chmur, również znajduje się na Woli. Przy ulicy Chłodnej 51 wybudowano Warsaw Trade Tower. Powstał w 1999 roku, ma 208 metrów wysokości i dokładnie 43 piętra. To typowy biurowiec klasy A.

W tym roku ukończono też budowę Q22. Ten liczący sobie 195 metrów wieżowiec mieści się u zbiegu ulic Grzybowskiej i Alei Jana Pawła II. Ten drapacz chmur ma 42 piętra.

Na piątym miejscu najwyższych budynków w stolicy znajduje się biurowiec Złota 44, wybudowany w Śródmieściu właśnie przy ulicy Złotej 44. Ma 192 metry wysokości i 55 kondygnacji. Jego budowa zakończyła się w 2013 roku.

Warto również wspomnieć o drapaczach chmur, które są najstarsze. Pierwszy z tych najwyższych to   PAST przy ulicy Zielnej. Powstał w 1908 roku i ma 51 metrów wysokości. W 1933 roku wybudowano zaś Hotel Warszawa – ma 66 metrów wysokości. W 1964 roku wzbił się Dom Studenta Riviera, który ma 80 metrów a pięć lat później wybudowano Punktowiec przy ulicy Świętokrzyskiej, który ma 85 metrów wysokości.

Najwięcej drapaczy chmur powstało jednak na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat. Wymienić tutaj można chociażby Rondo 1 przy Rondzie ONZ – 192 metry wysokości, Intercontinental Warszawa przy ulicy Emilii Plater – hotel wybudowano w 2004 roku i ma 164 metry wysokości.

Oprócz nich, powstały jeszcze: Cosmopolitan Twarda (160 metrów wysokości), Spektrum (128 metrów wysokości), Łucka City (120 metrów wysokości) czy Prime Corporate Center (96 metrów wysokości).

Co ciekawe, w planach jest budowanie kolejnych drapaczy chmur. Najwięcej z nich powstanie w rejonie Ronda Daszyńskiego i Ronda ONZ, gdzie obecnie funkcjonują już stacje II linii metra. Za dwa lata ukończyć ma się budowa Roma Tower. To wieżowiec, który powstaje przy ulicy Nowogrodzkiej – ma mieć 170 metrów wysokości.

Tuż przy rondzie Daszyńskiego wzbija się zaś Skyliner. Jego budowa ma zakończyć się w 2019 roku. Będzie miał 195 metrów wysokości, 45 pięter a na ostatniej kondygnacji powstanie podniebny bar.

Kolejna szklana fasada powstaje też już przy Alei Jana Pawła II. To Warsaw One, wieżowiec, który będzie miał 188 metrów wysokości.

Leave your comment

<