Zagraniczni inwestorzy w Polsce

 Polska cieszy się coraz większym zainteresowaniem zagranicznych inwestorów. Okazuje się, że w ostatnich latach wzrosło ono aż o 75%. Tym samym nasz kraj znajduje się dokładnie na 5 miejscu, jeśli chodzi o rozwój gospodarczy i atrakcyjność terytorialną w skali całej Europy.

Około 10 miliardów dolarów zainwestowali zagraniczni inwestorzy w Polsce w 2016 roku. Co ciekawe, tylko w 2016 roku swoją działalność w naszym kraju rozpoczęło aż 7122 firm, których kapitał jest zagraniczny. Najwięcej inwestycji powstało w województwie mazowieckim. Na drugim miejscu plasuje się województwo dolnośląskie, a na kolejnym śląskie. Najmniejszym zainteresowaniem zagranicznych inwestorów cieszy się województwo świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie.

Branża, w jakiej w szczególności działają firmy spoza granicy naszego kraju to głównie handel hurtowy i detaliczny, budownictwo i działalność naukowa. Niewielkim zainteresowaniem cieszy się zaś opieka zdrowotna, górnictwo i obrona narodowa. 

Kto chce inwestować w Polsce?

Chęć prowadzenia biznesów w naszym kraju wyrażają praktycznie wszystkie kraje wchodzące w skład Unii Europejskiej. Największy entuzjazm da się zauważyć wśród Francuzów, Holendrów, Belgów, Niemców oraz Włochów.

Szansa na Polaków

Coraz częściej w Polsce inwestują też kraje skandynawskie. To zupełnie nowa furtka, jaka zostaje otwierana dla Polaków. Trzeba zwrócić uwagę na ten fakt i absolutnie nie bagatelizować tego zjawiska. Eksperci potwierdzają, że osoby, które chcą zapewnić sobie doskonałą przyszłość zawodową, powinny stawiać na konkretne specjalizacje, ale też naukę języków obcych. Okazuje się, że już nie tylko język angielski jest pożądany. W wielu firmach od kandydatów wymaga się na przykład języka norweskiego.

Dlaczego Polska?

Zagraniczni inwestorzy doceniają polskich specjalistów. Uznaje się, że polskie uczelnie kształcą na naprawdę wysokim poziomie. Co więcej, Polska jest atrakcyjna pod względem położenia na mapie całej Europy – leży praktycznie pośrodku. To u nas również nadal są stosunkowo niskie ceny nabycia gruntów pod inwestycje. U nas także pracownicy nadal pobierają niskie pensje, w porównaniu do specjalistów w innych krajów unijnych. Wszystko to sprawia, że to właśnie u nas powstaje coraz więcej siedzib i zakładów produkcyjnych zagranicznych przedsiębiorców.

Leave your comment

<