Jak znaleźć pracę bez doświadczenia?

Młodzi, w pełni dyspozycyjni, z co najmniej kilkuletnim doświadczeniem i szeregiem konkretnych kwalifikacji. Właśnie takie wymagania bardzo często stawiają przed potencjalnymi pracownikami pracodawcy. Nic więc dziwnego, że CV kandydata, który dopiero stawia swoje pierwsze kroki w zawodowej karierze, może wypadać blado.

Coraz więcej osób, które poszukują pierwszej pracy, szybko zniechęca się już na początku. Czytając oferty pracy, w których zamieszczono długą listę wymogów, ich szanse są raczej marne. Nie oznacza to jednak, że osoby bez doświadczenia nie podejmą zatrudnienia. Każdy przecież kiedyś zaczynał zawodową karierę.

Wiele zależy od rodzaju stanowiska pracy oraz podejścia samego pracodawcy. Niektórzy boją się przyjąć osoby bez doświadczenia, bo uznają, że jakość oferowanych przez firmę usług znacznie spadnie. Inni wręcz przeciwnie – zatrudniają tylko pracowników, którzy nie posiadają jeszcze określonych umiejętności. Mają wtedy szansę wyszkolić ich dokładnie w zakresie wykonywanych obowiązków. Inwestycje w pracowników są niezbędne, by firma mogła prężnie się rozwijać. Pracownik z wieloletnim doświadczeniem nie zawsze wykorzysta swój potencjał na danym stanowisku.

Kandydat, który nie może pochwalić się doświadczeniem na rynku pracy, powinien skupić swoją uwagę na odpowiednim liście motywacyjnym. Jego kluczem do sukcesu będzie też bezpośrednia rozmowa z przyszłym przełożonym i zastosowana w tym czasie technika autoprezentacji. Wykazanie chęci do pracy, właściwej motywacji i zaangażowania to czynniki, które są niezbędne. Ambitny pracownik z ukrainy bez doświadczenia jest nierzadko cenniejszy od tego, który wykazuje już pierwsze objawy wypalenia zawodowego. Co z tego, że ma doświadczenie i odpowiednie kwalifikacje, skoro jego zapał do pracy i efektywność jest mierna?

Dużą pomocą w znalezieniu pracy osobom bez doświadczenia okazują się agencje pośrednictwa pracy. Pracownicy takich agencji tworzą profil każdego kandydata, dzięki czemu znacznie łatwiej jest znaleźć zatrudnienie. Pracodawcy wybierają chętnych zgodnie ze swoimi oczekiwaniami. To doskonała opcja dla osób, które właśnie ukończyły studia albo cudzoziemców, którzy przyjeżdżają do Polski w poszukiwaniu pracy. Świetnym przykładem są Ukraińcy, którzy po zgłoszeniu do agencji pracy, otrzymują zatrudnienie w kilka dni.

Co ważne, nie należy oczekiwać zbyt wiele. Warto przyjąć zasadę, zgodnie z którą lepiej przyjąć mało ambitną pracę aniżeli nie mieć jej wcale. Osoby poszukujące zatrudnienia powinny jednak od początku budować swoje doświadczenie w pożądanym kierunku. W CV bardzo szybko pojawią się kolejne adnotacje. Pamiętajmy jednak, by kolejna podejmowana praca była raczej podobna do tej poprzedniej. Osoby, które chwalą się wszechstronnymi umiejętnościami, nie są uznawani za specjalistów. Znacznie lepiej jest robić jedną rzecz, ale porządnie. Tylko tak można wspinać się po kolejnych szczeblach zawodowej kariery. Odpowiedni plan działania i schemat budowania zawodowego doświadczenia przyda się jeszcze przed wysłaniem pierwszego CV. Obrana ścieżka kariery powinna być realizowana krok po kroku, a pracownik powinien wykazywać dużą dawkę cierpliwości.

Leave your comment

<